Skip to content

105 North Thirteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block4
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
24%
Improvement Value:$317,700
76%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182+3.8%
2024$13,664+4.0%
2023$13,141+1.6%
2022$12,940+14.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5446, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1925