Skip to content

216 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block518
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,756
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
36%
Improvement Value:$242,400
64%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+3.8%
2024$12,454+4.0%
2023$11,978+1.6%
2022$11,795-3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 12156, Page 7774

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5486, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1903