Skip to content

50 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Feb 7, 1977

Property Information

Block544
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,225
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,700
40%
Improvement Value:$163,800
60%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+3.8%
2024$8,971+4.0%
2023$8,628+1.6%
2022$8,496-5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927