Skip to content

52 East Almira StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 24, 2008

Property Information

Block544
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,225
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
38%
Improvement Value:$179,300
62%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,837+3.8%
2024$9,477+4.0%
2023$9,115+1.6%
2022$8,976-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,225DeedBook 12128, Page 4508

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927