Skip to content

41 Osborne StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block573
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,926
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
40%
Improvement Value:$239,900
60%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+3.8%
2024$13,072+4.0%
2023$12,572+1.6%
2022$12,380-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20171, Page 7380

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6096, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1890