Skip to content

37 Osborne StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block573
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
47%
Improvement Value:$176,600
53%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+3.8%
2024$10,892+4.0%
2023$10,476+1.6%
2022$10,316-13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20211, Page 11366

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5499, Page 534

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5229, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1890