Skip to content

314 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block574
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionDAY CARE
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage2,825
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,600
46%
Improvement Value:$319,300
54%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,942+3.8%
2024$19,213+4.0%
2023$18,478+1.6%
2022$18,196-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,825DeedBook 12559, Page 5874

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5613, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1900