Skip to content

316 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block574
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICE + APT
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage2,128
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,800
51%
Improvement Value:$222,700
49%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,417+3.8%
2024$14,853+4.0%
2023$14,285+1.6%
2022$14,067+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5291, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1904