Skip to content

399 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1906
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block575
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
33%
Improvement Value:$202,700
67%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+3.8%
2024$9,918+4.0%
2023$9,539+1.6%
2022$9,393-20.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 12051, Page 6861

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6136, Page 572

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5265, Page 353

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4939, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1906