Skip to content

385-387 Broad Street(Block 575 Lot 7)Bloomfield, NJ 07003

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block575
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2STORES+9APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
16%
Improvement Value:$649,400
84%
Total Assessment$771,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,183+3.8%
2024$25,226+4.0%
2023$24,261+1.6%
2022$23,890+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 5287, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925