Skip to content

44 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 12, 1983

Property Information

Block578
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,936
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
31%
Improvement Value:$242,900
69%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,443+4.0%
2024$11,007+4.2%
2023$10,567+1.6%
2022$10,398+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1909