Skip to content

92 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Date
Mar 31, 1989

Property Information

Block274
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,902
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,000
27%
Improvement Value:$263,500
73%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+3.9%
2024$11,531+4.1%
2023$11,081+1.6%
2022$10,907+9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900