Skip to content

432-434 North ThirteenthBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,417
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
50%
Improvement Value:$69,500
50%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,678+3.8%
2024$4,507+4.0%
2023$4,334+1.6%
2022$4,268-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft1,417DeedBook 6048, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1941