Skip to content

318 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,820
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
30%
Improvement Value:$231,200
70%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+3.8%
2024$10,797+4.0%
2023$10,384+1.6%
2022$10,226+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 20200, Page 68054

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 12159, Page 3173

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5725, Page 624

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5382, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1927