Skip to content

13 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block662
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,125
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
38%
Improvement Value:$212,500
62%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,709+3.8%
2024$11,281+4.0%
2023$10,850+1.6%
2022$10,684+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,125DeedBook 20180, Page 67819

Property Sale

Sale
$150,500

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 20170, Page 60584Recorded7/13/2017

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 12569, Page 996Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12123, Page 8359

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12019, Page 2384

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6026, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1948