Skip to content

105 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Date
Nov 15, 2068

Property Information

Block734
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
40%
Improvement Value:$195,000
60%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+3.8%
2024$10,634+4.0%
2023$10,227+1.6%
2022$10,071+8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20190, Page 49613

Property Sale

Sale
$296,900

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20160, Page 58911Recorded7/13/2016

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5998, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1946