Skip to content

27 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block691
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,648
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
42%
Improvement Value:$246,900
58%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,467+3.8%
2024$13,938+4.0%
2023$13,405+1.6%
2022$13,200-2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 20190, Page 74909

Property Sale

Sale
$126,907

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 20180, Page 19304Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5698, Page 397

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5590, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1924