Skip to content

274 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
May 17, 1990

Property Information

Block788
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,660
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,900
50%
Improvement Value:$232,400
50%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,749+3.8%
2024$15,173+4.0%
2023$14,593+1.6%
2022$14,370-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,660DeedBook 5167, Page 659

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4948, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1931