Skip to content

19 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block691
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
50%
Improvement Value:$178,300
50%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,812+3.9%
2024$11,371+4.1%
2023$10,927+1.6%
2022$10,756-13.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924