Skip to content

43 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block693
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,222
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,700
42%
Improvement Value:$248,600
58%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+3.8%
2024$14,030+4.0%
2023$13,493+1.6%
2022$13,287-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5236, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1900