Skip to content

103 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block693
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,093
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,500
47%
Improvement Value:$208,400
53%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,395+3.8%
2024$12,905+4.0%
2023$12,412+1.6%
2022$12,222-10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907