Skip to content

35 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Date
Mar 3, 1987

Property Information

Block693
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,005
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,900
45%
Improvement Value:$235,100
55%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,416+3.8%
2024$13,889+4.0%
2023$13,358+1.6%
2022$13,154-6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904