Skip to content

416 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 4, 2011

Property Information

Block693
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2ST+3APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,400
51%
Improvement Value:$243,600
49%
Total Assessment$498,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,892+3.8%
2024$16,275+4.0%
2023$15,652+1.6%
2022$15,413-17.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 12297, Page 8903

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5311, Page 780

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5221, Page 502

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4934, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1986