Skip to content

10 Warren StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jun 15, 1984

Property Information

Block693
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,120
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
49%
Improvement Value:$169,500
51%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+3.8%
2024$10,863+4.0%
2023$10,447+1.6%
2022$10,288-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924