Skip to content

19 Chapman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 12, 1989

Property Information

Block695
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,046
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,100
43%
Improvement Value:$217,400
57%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,839+3.8%
2024$12,369+4.0%
2023$11,896+1.6%
2022$11,715+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,046DeedBook 5061, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1924