Skip to content

399 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 2, 2004

Property Information

Block695
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,500
18%
Improvement Value:$824,700
82%
Total Assessment$1,004,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,062+3.8%
2024$32,817+4.0%
2023$31,562+1.6%
2022$31,080-42.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 6039, Page 459

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931