Skip to content

407 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Feb 11, 2008

Property Information

Block697
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE +2APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,500
43%
Improvement Value:$237,400
57%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,039+3.8%
2024$13,526+4.0%
2023$13,009+1.6%
2022$12,810-36.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$642,500

To:

DeedBook 12119, Page 9453

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5802, Page 749

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907