Skip to content

302 Hoover Ave - Unit 30Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0030
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$87,000
57%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,156+3.8%
2024$4,967+4.0%
2023$4,777+6.7%
2022$4,475+5.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft912DeedBook 20211, Page 26807

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft912DeedBook 20210, Page 23849Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 20170, Page 2796Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$29,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971