Skip to content

302 Hoover Ave - Unit 31Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0031
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description2 BR CONDO+G 24
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,080
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
46%
Improvement Value:$109,900
54%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+7.2%
2024$6,484+4.0%
2023$6,236+1.6%
2022$6,140+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900

To:

Sq Ft1,080DeedBook 12505, Page 7602

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5565, Page 633

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5356, Page 920

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5085, Page 849

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5003, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1971