Skip to content

310 Hoover Ave - Unit 48Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0048
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,080
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
42%
Improvement Value:$128,600
58%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,585+3.8%
2024$7,307+4.0%
2023$7,028+1.6%
2022$6,920+21.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20190, Page 7313

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20180, Page 64071Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 6364, Page 490

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5916, Page 60

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5278, Page 470

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971