Skip to content

314 Hoover Ave - Unit 57Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0057
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft912DeedBook 20220, Page 74112

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12221, Page 8777

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12096, Page 995

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5884, Page 316

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5557, Page 515

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971