Skip to content

346 Hoover Ave - Unit 82Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0082
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft912DeedBook 20220, Page 69349

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft912DeedBook 20191, Page 7291Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6039, Page 411

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5818, Page 45

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5250, Page 791

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4947, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1971