Skip to content

396 Hoover Ave - Unit 180Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0180
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft912DeedBook 20240, Page 18702

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft912DeedBook 20200, Page 25081Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12225, Page 4495

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5768, Page 114

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5363, Page 480

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5109, Page 111

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5013, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1971