Skip to content

98 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block698
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,627
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
32%
Improvement Value:$233,500
68%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+3.8%
2024$11,275+4.0%
2023$10,843+1.6%
2022$10,678+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,627DeedBook 5923, Page 248

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5038, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1900