Skip to content

26 Seely TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1977

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block698
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,464
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
34%
Improvement Value:$300,600
66%
Total Assessment$456,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,468+3.8%
2024$14,902+4.0%
2023$14,332+1.6%
2022$14,113-6.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20161, Page 8993

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5669, Page 738

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977