Skip to content

47 Marcy StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block722
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,431
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
30%
Improvement Value:$202,600
70%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,820+3.8%
2024$9,461+4.0%
2023$9,099+1.6%
2022$8,960+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1937