Skip to content

22 Curtis StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block722
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,878
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
21%
Improvement Value:$426,900
79%
Total Assessment$539,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,303+3.8%
2024$17,634+4.0%
2023$16,960+1.6%
2022$16,701+17.2%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 12253, Page 7317

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 12168, Page 4093

Property Sale

SaleMulti
$495,000
DeedBook 6177, Page 860

Property Sale

SaleMulti
$352,000
DeedBook 5915, Page 481

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 4976, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1987