Skip to content

39 Curtis StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block723
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
25%
Improvement Value:$328,400
75%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,921+3.8%
2024$14,376+4.0%
2023$13,826+1.6%
2022$13,615+19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20170, Page 37277

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5730, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1924