Skip to content

15 Curtis StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2000

Property Information

Block723
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,088
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
32%
Improvement Value:$236,100
68%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+3.8%
2024$11,324+4.0%
2023$10,891+1.6%
2022$10,724+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927