Skip to content

55 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block725
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,524
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
38%
Improvement Value:$212,500
62%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+3.8%
2024$11,242+4.0%
2023$10,812+1.6%
2022$10,647-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 20180, Page 59910

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12415, Page 711

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 6174, Page 840

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946