Skip to content

29 Valentine RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block732
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,544
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
36%
Improvement Value:$226,900
64%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,120+3.8%
2024$11,677+4.0%
2023$11,230+1.6%
2022$11,058+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20220, Page 65896

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 12177, Page 3888

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 6277, Page 477

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5883, Page 318

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 5461, Page 738

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5071, Page 712

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4944, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1938