Skip to content

81 Gillespie RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block726
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,494
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
42%
Improvement Value:$183,000
58%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,668+3.8%
2024$10,278+4.0%
2023$9,885+1.6%
2022$9,734+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926