Skip to content

175 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block738
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,176
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
36%
Improvement Value:$228,600
64%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,177+3.8%
2024$11,732+4.0%
2023$11,283+1.6%
2022$11,111+14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5214, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1927