Skip to content

217 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Dec 12, 1996

Property Information

Block752
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,536
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
29%
Improvement Value:$374,200
71%
Total Assessment$527,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,883+3.8%
2024$17,229+4.0%
2023$16,570+1.6%
2022$16,317-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft2,536DeedBook 5452, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1900