Skip to content

35 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Nov 11, 2005

Property Information

Block781
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,685
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
34%
Improvement Value:$251,900
66%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+3.8%
2024$12,494+4.0%
2023$12,016+1.6%
2022$11,832+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

To:

Sq Ft1,685DeedBook 6269, Page 451

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930