Skip to content

245 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Sep 24, 2015

Property Information

Block662
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,688
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
33%
Improvement Value:$269,900
67%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,656+3.8%
2024$13,157+4.0%
2023$12,654+1.6%
2022$12,460+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 20150, Page 77717

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12320, Page 6583

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 12229, Page 1197

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5983, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1940