Skip to content

39 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block781
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,607
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
35%
Improvement Value:$244,300
65%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,710+3.8%
2024$12,245+4.0%
2023$11,777+1.6%
2022$11,597+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

To:

Sq Ft1,607DeedBook 12554, Page 3646

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 12525, Page 2666Recorded11/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930