Skip to content

582 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block786
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,236
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
40%
Improvement Value:$252,900
60%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,263+3.8%
2024$13,742+4.0%
2023$13,216+18.6%
2022$11,148-3.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 20201, Page 20798

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 12569, Page 6529Recorded8/19/2015

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 12382, Page 6165

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6212, Page 285

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 5257, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1942