Skip to content

11 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1951

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 12, 1985

Property Information

Block788
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,815
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
41%
Improvement Value:$344,500
59%
Total Assessment$583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,786+3.8%
2024$19,062+4.0%
2023$18,333+1.6%
2022$18,053-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,815DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951