Skip to content

71 Augustus StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 28, 1995

Property Information

Block792
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,406
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
38%
Improvement Value:$219,300
62%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+3.8%
2024$11,579+4.0%
2023$11,136+1.6%
2022$10,966+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,406DeedBook 5400, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1930